Ohjelma

WORKSHOPIT

 

Ääni esiintyjän perustyökaluna

Kuvaus: Työpajassa tutustutaan äänenkäytön mahdollisuuksiin roolityössä ja käsitellään esiintymistä äänilähtöisesti. Työpajassa tehdään harjoituksia ja pienimuotoisia kohtauksia ääni edellä. Sinulla ei tarvitse olla aikaisempaa kokemusta esiintymisestä, kiinnostus oman äänen tutkimiseen riittää!

Ohjaaja: Tero Koponen (freelance-näyttelijä, tehnyt satoja äänirooleja animaatiodubbauksista kuunnelmarooleihin)

Paikka: Stenvall, 4.krs

Kesto: 60 min

Aika: klo 12:00-13:00, ryhmä 1 / klo 13:00-14:00, ryhmä 2

Max. osallistujamäärä 20 hlö/workshop.

 

Kohtaus kerrallaan

Kuvaus: Kiinnostaako kirjoittaminen? Työpajassa tutustutaan näytelmätekstin kirjoittamisen perusteisiin sekä harjoitellaan yksittäisen lyhyen kohtauksen kirjoittamista. Workshopissa syntyneen tekstin voi jättää jatkotyöstettäväksi Musiikki-improvisaatio ja teatteri -workshoppiin.

Ohjaaja: Sussa Lavonen (dramaturgi, näytelmäkirjailija, ohjaaja ja teatteritaiteen pedagogi).

Paikka: Vintti, 5.krs

Kesto: 60 min

Aika: klo 10:00-11:00

Max. osallistujamäärä 15 hlö.

 

Voimatanssit

Jokaisella meillä on oma tapansa liikkua ja ilmentää omaa kehollista liikettään tässä maailmassa. Erilaiset tavat olla ja ilmentää itseään ovat suuri rikkaus. Tule mukaan etsimään ja elvyttämään omaa liikkumisen tapaasi yhteisen "liikematkan" avulla. Voit ottaa lempimusiikkiasi (CD:llä) mukaan.

Ohjaaja: Tuuli Nenonen (taiteen moniosaaja)

Paikka: Wivi Lönn -sali, 4.krs

Aika: 10:45-11:45

Max. osallistujamäärä 30 hlö.

 

Musiikki-improvisaatio ja teatteri

Kuvaus: Työpajassa tutkitaan, miten eri äänimaailmat ja musiikkityylit vaikuttavat teatterillisen kohtauksen tunnelmaan. Esimerkkikohtauksina käytetään mahdollisesti Kirjoitetaan kohtaus -workshopissa syntyneitä tekstejä. Varsinaista soittotaitoa ei tässä työpajassa tarvita, rohkeus tutustua eri soittimiin riittää!

Ohjaaja: Jyri Piekäinen (muusikko)

Paikka: Vintti, 5.krs

Kesto: 45 min

Aika: klo 11:00-11:45, ryhmä 1 / klo 12:00-12:45, ryhmä 2

Max. osallistujamäärä 10 hlö/workshop.

 

Tunteella maalaaminen

Kuvaus: Maalataan oma työ ekspressiivisen taideterapian työvälineitä käyttäen.  Maalauksien runkona toimii Pohjois-Amerikan intiaanien ”medicine wheel - hoitava pyörä" -malli.

Ohjaaja: Satu Tuomi (ekspressiivisen taideterapian työvälineitä työssään soveltavasti käyttävä teatteri-ilmaisun ohjaaja, sosionomi)

Paikka: Strömmer, 4.krs

Kesto: 60 min

Aika: klo 11:30-12:30, ryhmä 1 / TÄYNNÄ! klo 13:00-14:00, ryhmä 2

Max. osallistujamäärä 20 hlö/workshop.

 

Aistivaellus

Kuvaus: Olemme aistiemme kautta jatkuvassa yhteydessä ympäristöön. Mitä jaamme sisäisestä maailmastamme aistien kautta ulkomaailmaan? Olemmeko tasapainossa ulkoisen ja sisäisen aistimaailman välillä? Miten aisteja voi avata? Voivatko aistit olla joskus liiankin herkkiä?  Lähde yhdessä parin kanssa tutkimusretkelle aistien maailmaan. Ohjeistus ja tehtävät aistivaellukselle lähteville pareille annetaan yhteisesti lähtöpaikassa.

Ohjaaja: Heidi Kotila (teatteri-ilmaisun ohjaaja)

Paikka/Lähtöpaikka: Vintti, 5.krs

Kesto: noin 30 min/vaellus

Aika: Lähtö 1, klo 13:00 / Lähtö 2, klo 13:30 / Lähtö 3, klo 14:00 / Lähtö 4, klo 14:30 / Lähtö 5, klo 15:00

 

ESITYKSET / NÄYTELMÄT

 

Lahden nuorisopalvelujen Draamapaja esittää: #häkissä

Kuvaus: Draamapajan esitys #häkissä vie katsojansa absurdiin maailmaan ja esittää kysymyksen: mikä sinua kahlitsee ja mitä olisit valmis tekemään päästäksesi vapaaksi? Uskallatko?

Paikka: Stage, 2.krs

Kesto: noin 30-40 min

Aika: TÄYNNÄ! klo 11:00 alkaen

Max. yleisömäärä 110 hlö

(kuvaus ja nimi päivitetty 21.5.)

 

NUMA Silta, Taitopaja ja Wärjäämö esittää: TARWE - tarinallinen muotinäytös ihmisyydestä

Kuvaus: Onko sinulla ennakkoluuloja? Millainen pitää mielestäsi olla, että hyväksytään? Miten haluaisit, että sinua kohdellaan? Silta-Valmennusyhdistyksen luovan toiminnan pajat Taito ja Numa (Startti) sekä kehitysvammaisten taidepainoitteinen työpaja Wärjäämö ottavat kantaa ihmisyyden ja tasa-arvon puolesta.

Paikka: Stage, 2.krs

Kesto: noin 30 min

Aika: TÄYNNÄ! klo 13:00 alkaen

Max. yleisömäärä 110 hlö

 

Legioonateatteri esittää näytelmän Kadotettu vanhu(u)s

Kuvaus: Legioonateatterin kevään 2015 ilmaisupainotteisen työpajan näytelmä.

Paikka: Wivi Lönn -sali, 4.krs

Kesto: noin 80 min

Aika: TÄYNNÄ! klo 14:00 alkaen

Max. yleisömäärä 120 hlö

 

Helsingin Leikkiväki ry esittää: Lauluja Leikkiväestä

Kuvaus: Tule kuuntelemaan kitara ja laulu -kokoonpanolla esittettyä uutta musiikkia! Osa lauluista on tehty Leikkiväessä ja tekstit ovat luovan kirjoittamisen ryhmän tuotoksia.

Paikka: Stage, 2.krs

Kesto: noin 30 min

Aika: klo 14:30 alkaen

Max. yleisömäärä 110 hlö

 

La Murga

Kuvaus: Legioonateatterista 2000-luvun alussa alkunsa saanut rumpuryhmä La Murga vavisuttaa yleisöä hypnoottisilla latinorytmeillä.

Paikka: Piha-alue

Kesto: noin 20 min

Aika: klo 15:30 alkaen

 

ANIMAATIO- JA LYHYTFILMINÄYTÖS

 

Tampereen kaupungin nuorisopalveluiden Pajasto esittää animaatioita ja lyhytfilmejä. Sopimusvuoren Verstaalta mukana Anni Hirvosen ohjaama palkittu "En ole / I'm not" -lyhytfilmi. Legioonateatterilta mukana trailereita ja lyhäreitä vuosien varrelta.

Paikka: Medialounge, 2.krs

Aika: klo 9:00-15:30, non-stop


HUOM! Tila päivitetty 26.5.

 

STREET ART

Päivän mittaan piha-alueella on mahdollisuus osallistua erilaisiin katutaide-sessioihin. Ohjelmassa muun muassa Ihanko Pihalla? 2015 -graffitin suunnittelua, katuliitutaidetta, kesäpuutarha, heimomaalauksia...

Paikka: Piha-alue

Aika: 10-15:30, non-stop

 

BASAARI

 

Useita kädentaitotuotteiden myyjiä ja näytteilleasettajia. Mukana mm. Tampereen Ylioppilasteatteri, CIMO, Tredu, Luontoliitto, Numa Silta ja Taitopaja.

Paikka: Aula, 4. krs.

Aika: klo 9:00-15:30

 

KAHVILA

Cafe 13

Silta-Valmennuksen kahvila on auki koko tapahtuman ajan ensimmäisessä kerroksessa.

 

MUUT

 

Avajaiset

Tapahtuman avajaisisten ohjelmassa muun muassa tapahtuman kummin, näyttelijä Armi Toivasen, tervehdys sekä tamperelaisen trikkaus-ryhmä UNITOn vauhdikas esitys.

"Trikkaus on kasvava laji, joka yhdistelee elementtejä taistelulajeista, telinevoimistelusta ja katutansseista. Trikkaajat pyrkivät tekemään mahdollisimman näyttäviä liikesarjoja yhdistellen potkuja, voltteja ja kierteitä. Unito on tamperelainen trikkausryhmä, jonka tavoitteena on tutkia lajin rajoja ja levittää trikkausta ympäri maailmaa." -Unito

Paikka: Piha-alue

Kesto: 45 min

Aika: 9:45-10:30

 

Kysy näyttelijältä -keskustelutilaisuus nuorille

Nuorten kysymyksiin näyttelijän työstä ja koulutuksesta vastaa näyttelijä Tero Koponen. Tilaisuuteen kannattaa etukäteen miettiä mieltä askarruttavia kysymyksiä aiheesta.

Paikka: Stenvall, 4.krs

Kesto: 45 min

Aika: klo 10:45-11:30

Max. osallistujamäärä 32 hlö.

 

Tunteella maalaaminen -workshopin maalauksia esillä

Paikka: Strömmer, 4.krs

Aika: klo 14:15-15:30

 

KOULUTUSLUENNOT TYÖPAJOJEN OHJAAJILLE

 

Palautetaidot ohjaajuuden ytimessä

Kouluttaja: Pia Koponen, FM (teatterin ja draaman tutkimus), NLP-kouluttaja

Kesto: 60 min

Paikka ja aika: klo 10:00-11:00, Strömmer, 4.krs

Max. osallistujamäärä 32 hlö

 

Teatteri on helposti pilaantuva luomutuote

Kouluttaja: Juha Hurme, ohjaaja, kirjailija

Kesto: 90 min

Paikka ja aika: klo 14:00-15:30, Stenvall, 4.krs

Max. osallistujamäärä 32 hlö.

 

 

Muutokset ohjelmistoon ovat mahdollisia.